Yangın Bölgesinde Valiye Tepki Gösterdiği İçin, Vali Korumaları Bir Genci Darp Etti

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan ve Yazçiçeği ile Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerinde 20 Haziran tarihinde yaşanan yangın felaketinde 14 kişi yaşamını yitirdi. Yakından çok sayıda canlı etkilenirken hayvanlarını kurtarmak isteyen bölge halkı alevlerin arasında büyük çaba sarf etti.

Yangının ‘anız yangını’ olmadığını sorumlunun Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) olduğunu belirten halk yangının ‘anız yakmaları’ nedeniyle çıktığını söyleyen valiye tepki gösterdi.

VALİNİN KORUMALARI KÖYLÜYÜ DARP ETTİ

Artıgerçek’te yer alan habere göre, köylülerin tepkisi üzerine yaşanan tartışma büyürken, taziyede bulunan Ş.Ç. vali ve kaymakamın açıklamalarına “yalan söylüyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi. Ş.Ç. yaşananları cep telefonuyla kayıt altına almak istedi. Valinin korumaları S.Ç.’yi darp ederek, telefonundaki görüntüleri sildi. Tepkilerin artması nedeniyle Vali Su taziye yerinden ayrılmak zorunda kaldı.

“YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ TELLER”

DEDAŞ’a yöneltilen suçlamaların ardından DEDAŞ bölgede yaşayan İbrahim Eren hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Vali ziyareti esansında orada bulunan Eren, yapılan incelemelerin ardından çıkan yangından ya köylünün ya da DEDAŞ’ın sorumlu olduğunun açığa çıkacağını ifade etti.

Eren, “Bunu söylediğimiz için tepki gösteriyorlar. DEDAŞ bana dava açmış. Yanlış bilgi yaydığımı iddia ediyorlar. Köylülerimiz de ulusal yayınlar dahil olmak üzere verdiğim röportajları Valiye gösterdi. Yangının çıkış sebebinin teller olduğunu söyledim. Teller yıllardır bu halde ve çürümüş durumda. Yıllardır DEDAŞ’a bu tellerin bakımının yapılması için başvuruda bulunuyoruz ama gelmediler” dedi.

“Acımız var ve travma yaşıyoruz. Ama buna rağmen baskı altındayız” diyen Eren, “Darp edilen yurttaş konuşmaya çekiniyor. Yaşadıklarımıza rağmen gelip, ‘Devleti karalamayın’ diyorlar. Biz devleti karalamıyoruz, derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. DEDAŞ’ın suçlu olduğunu bütün köylüler biliyor” diye belirtti.

“DEDAŞ SORUMLULUKTAN KAÇIYOR”

Eren, kendisinin AKP’ye üye olduğunu ve devleti lekelemeye çalışmadığını belirtti, DEDAŞ’ın köylüleri suçlayarak sorumluluktan kaçındığını öne sürdü. Eren, “DEDAŞ, zararları ödememek için köylüleri suçluyor. Devlet yetkilileri de DEDAŞ’ın yanında duruyor. Bizim sözümüz siyasi veya ideolojik değil. Canlarımız gitti, trilyonlarca zararımız var. Köyde her şey yandı, artık yaşanacak gibi değil. Buna rağmen suçlamaları kabul etmiyoruz. Devlet yetkililerinden tarafsız bir şekilde, belgelere dayanarak köylerde araştırma yapmalarını ve açıklama yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir