Kaptan Olması Eleştirilen İlkay Gündoğan’dan Açıklama

Barcelona’nın başarılı futbolcusu ve Alman Milli futbol takımının kaptanı Türk asıllı İlkay Gündoğan Der Spiegel’e röportaj verdi. Eskiden milli formayı giymenin kendisi için hayal olduğunu belirten Gündoğan, “Şu an evimizdeki Avrupa Şampiyonası’nda takıma yaptığım bu liderlik beni çok gururlandırıyor.” dedi.

SAĞA KAYAN BİR ALMANYA’DA TÜRK ASILLI KAPTAN

Röportajda, sağa kayan bir ülkede Türk kökenli bir kaptan olmayı nasıl değerlendirildiği sorulan İlkay Gündoğan, göçmen olduğu için kaptan olmadığı yanıtını verdi. Gündoğan, “Bu, takım arkadaşlarımın ve teknik direktörün beni nasıl gördüğüyle ilgili. Takımınız sizi açık, dürüst ve iyi biri olarak görür ve kabul ederse kaptan olursunuz. Bu kökenimle ilgili değil, insani olarak neyi temsil ettiğimle ilgili.” ifadelerini kullandı.

“BENİM BÜYÜDÜĞÜM ALMANYA BUYDU”

Çocukluğunda Alman, Türk, Arap ve Asyalı arkadaşlarıyla futbol oynadığını sözlerine ekleyen İlkay Gündoğan, “Benim büyüdüğüm Almanya buydu.” dedi. 1996 yılında 5 yaşında olduğunu söyleyen başarılı futbolcu o zamanlar Türk ve Alman Milli Takımı formalarının olduğunu, her iki takımı da severek takip ettiğini dile getirdi.

Alman milli takımına dair hatırladığı ilk anısı sorulduğunda da, 1996 Avrupa Şampiyonası final maçında Oliver Bierhoff’un attığı altın golü söyledi.

Geçmişine dair diğer sorulara da yanıt veren Gündoğan, Hamit ve Halil Altıntop’u idol olarak gördüğüne değindi. Annesinin Fenerbahçeli, annesi dışında evde herkesin ise Galatasaraylı olduğunu söyleyen İlkay Gündoğan, Alman Milli Takımı’na ait olup olmadığı sorulduğunda da; “Oyunuma yönelik eleştirileri, bazı insanların beni orada istemediği şeklinde algıladığım anlar oldu. Bu acı vericiydi.” şeklinde konuştu.

IRKÇI ANKETE TEPKİ

Alman Westdeutscher Rundfunk televizyonunda “Sport Inside” programında yapılan ankete katılanların yüzde 17’si Milli Takım kaptanının Türk kökenli olmasının üzücü olduğunu belirtti. Ankete katılan pek çok kişi daha fazla beyaz oyuncu görmek istediklerini söyledi.

Teknik direktör Julian Nagelsman ankete yönelik tepkisini, “Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum!” dedi.

Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de bu tür şeylerin tamamen ırkçılık olduğuna değindi. İlkay Gündoğan da “Bu dönemde halen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir