Dünyanın en nadir göz rengi: Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz


Kesin bilimsel kanıtlara ulaşmak zor olsa da, daha az yaygın olan bazı renklerin neler olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Göz Renkleri

Yeşil, Amber ve Menekşe/Kırmızı (bu üçü son derece nadirdir)
Siyah (hiçbir göz gerçek siyah değildir, sadece çok koyu kahverengidir)
Mavi
Gri
Ela
Kahverengi

YEŞİL GÖZ

Bilimsel araştırmalar eksik olsa da yeşilin dünya çapında en nadir göz renklerinden biri olması muhtemeldir. Sabah gazetesinin haberine göre, genellikle dünya nüfusunun yalnızca %2’sinin yeşil gözlere sahip olduğu söylenir, ancak bu sayının nereden geldiğini belirlemek zordur.

Rakam doğru olsa bile dünyadaki 7,3 milyar insanın %2’si 146 milyondur. Bu yaklaşık olarak Rusya’nın nüfusu kadardır. Bu yeşil gözlerin özel olmadığı anlamına gelmiyor çünkü öyle! Bu sadece nerede olduğunuza bağlı. Dünyanın çoğu yerinde hemen hemen herkesin kahverengi saçları ve gözleri vardır; yeşil ise çok nadirdir veya hiç yoktur.

Yeşil gözler bazen içinde hem kahverengi hem de yeşil bulunan ela gözlerle karıştırılır. Farkı anlamak için doğal ışığa gidin (gündüzleri dışarıda) ve yeşil, ela veya kahverengi gözleri olduğunu bildiğiniz biriyle karşılaştırmalı olarak gözlerinize bakın. Aralarındaki fark net olmalıdır.

MENEKŞE VE KIRMIZI GÖZ

Bu bazıları için hayal kırıklığı yaratabilir, ancak gerçek menekşe veya kırmızı renkli gözler insanlarda doğal olarak oluşmaz. Ancak bazı gözler, belirli aydınlatma veya makyaj koşulları altında menekşe renginde görünebilir.

Ciltte, saçta ve gözlerde pigment eksikliğine veya çok düşük düzeyde pigmente neden olan bir durum olan albinizmli kişilerin gözleri bazen menekşe veya kırmızı görünür.

KEHRİBAR GÖZ

Gerçek kehribar rengi gözler son derece nadirdir; en az yeşil gözler kadar nadirdir, hatta belki daha da nadirdir. Çoğu insan hayatı boyunca yalnızca birkaç kehribar gözlü insan görmüştür.

Kehribar rengi gözler tamamen sağlamdır ve güçlü sarımsı, altın rengi veya kızıl ve bakırımsı bir renk tonuna sahiptir. Ayrıca az miktarda altın rengi gri de içerebilirler. Bazı kaynaklar bunun, lipokrom (feomelanin olarak da bilinir) adı verilen bir pigmentin artan varlığından kaynaklanabileceğini söylüyor.

KEHRİBAR VE DİĞER RENKLER ARASINDAKİ FARK

Kehribar rengi gözler ela gözlerden farklıdır çünkü kahverengi, yeşil veya turuncu tonlar içermezler. Ela gözler renk değiştirebilir veya kırmızı veya altın rengi lekeler içerebilirken, kehribar rengi gözler her zaman saf altın rengindedir.

Yetersiz aydınlatma koşullarında kehribar gözlü birini ela gözlü biriyle karıştırmak kolaydır. Ancak doğal ışıkta ela gözlerin iris içinde çok farklı iki renge sahip olma eğiliminde olduğunu göreceksiniz. Genellikle kahverengi ve yeşil renktedirler ve benekler ve karışık tonlar içerirler.

SİYAH GÖZ

Yaygın inanışın aksine gerçek siyah gözler diye bir şey yoktur. Gözlerinde çok fazla melanin bulunan bazı kişilerin gözleri, aydınlatma koşullarına bağlı olarak siyah görünebilir. Ancak bu tam olarak siyah değil, çok koyu bir kahverengi.

GÖZ RENGİMİZ DEĞİŞİR Mİ

Mavi, yeşil veya ela gözlü birçok kişi genellikle gözlerinin renginin aşağıdakilere bağlı olarak değiştiğini fark eder:

Aydınlatma
Giydiği kıyafetler
Makyaj
Ruh hali
Bunun nedeni mavi ve yeşil gözlerin rengini pigmentten değil, ışığın niteliğinden ve miktarından almasıdır.

Dolayısıyla farklı aydınlatma koşulları gözün kalitesini değiştirecektir. Ruh hali gözbebeğinin boyutunu değiştirebilir, bu da irisin farklı bir renkte görünmesine neden olabilir. Melanin miktarı değişmez, sadece ışığın iris boyunca yansıma ve saçılma şekli değişir.

GÖZ RENGİ DOĞAL YOLLARLA DEĞİŞİR Mİ

Bir bebeğin göz rengi ilk birkaç yılda değişebilir. Bundan sonra göz rengi büyük olasılıkla aynı kalacaktır ve göz renginizin görünümünü değiştirmenin tek yolu makyaj, giyim, ışık ve renk temaslarıdır.

EN NADİR GÖZ RENGİ NEDİR

Ve gelelim en nadir göz rengine. Ne yazık ki, en nadir göz rengi olduğu konusunda tam olarak fikir birliğine varılmış bir göz rengi yoktur, ancak hem yeşil gözlü hem de kehribar gözlü insanlar son derece nadirdir. Aslında en nadir görülen göz rengi farklı coğrafi bölgelerde farklıdır. Dünyanın bazı bölgelerinde yeşil gözler kehribar gözlerden daha nadirdir veya tam tersi de olabilir.

Çoğu insan yeşilin dünyadaki en nadide göz rengi olduğunu düşünürken, birçok kişi kehribar renginin daha da sıra dışı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle yeşil veya kehribarın dünyadaki en nadir renk olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bununla birlikte, göze yalnızca irisin verdiği renge değil, bir bütün olarak bakarsanız, o zaman menekşe göz renginin yeşil veya kehribar göz renklerinden bile daha nadir olduğu görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir